SCRATCH EĞİTİMİ

Dünyanın en iyi görsel programlama dilleri arasında gösterilen Scratch, kod yazma dünyasına yeni başlamak isteyen çocuklar için dünya ile birlikte ülkemizde de çocuklar tarafından kullanılan harika bir programlama başlangıç noktasıdır. Scratch Eğitimi, Harvard Üniversitesi de dâhil olmak üzere birçok üniversitede programlamaya geçiş aşamasında kullanılan 6-11 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış bir programlama yazılım aracıdır.  Çocuklar, Scratch eğitimi ile resim, ses, müzik gibi çeşitli medya araçlarını bir araya getirerek, kendi bilgisayar oyunlarını, projelerini, animasyonlarını, hikayelerini veya simülasyonlarını oluşturabilir, bilgisayar programlamanın kendine özgü özelliklerini öğrenebilirler. 

Bilgisayar programlamayı öğrenmek, çocukların özel ders, dershane vb öğrenme yollarıyla asla edinemeyeceği bir takım beceriler kazandırır. Bilgisayar programlamayı öğrenmek, kodlama algoritmesını kavrama ile birlikte öğrencilerin problem çözme, mantıksal düşünme, algoritmik düşünme, yaratıcı düşünme ve kritik düşünme gibi becerileri kazanmalarında önemli rol oynamaktadır.

Teknoloji Sınıfında Çocuklar
Robot Yapımı

Ayrıca, programlama derslerinin, özünde oyun teması barındıran Scratch yazılımı ile başlamanın çocukların derslerine olan ilgi ve motivasyonlarını da olumlu etkilediği araştırmalar sonucunda ortaya çıkan önemli bir bulgudur. Scratch çocukların bilime yönelik ilgilerini artırdığı gibi düşünme becerilerini de geliştirerek ders başarısını beraberinde getirir.