STEM EĞİTİMİ

Teknoloji sınıfı

STEM eğitimi, fen (Science), teknoloji (Technology), mühendislik (Engineering) ve matematik (Mathematics) gibi dört önemli disiplinin ilk harflerinin bir araya getirilmesiyle isimlendirilen bir BİLİM öğretim modelidir. Bu modeli erken yaşlarda öğrenme yöntemi olarak edinen çocuklar, edindikleri bu bakış açısını hayatları boyunca öğrendikleri her derse uygulayan bilimsel düşünen çocuklar olurlar.

STEM eğitimi fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarının birlikte yer aldığı teorik ve uygulamalı eğitim etkinliklerinden oluşmaktadır. STEM eğitiminde, çocuklara  STEM alanlarını olan Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarının birlikte kullanımı bakış açısını kazandırarak analitik ve tasarım odaklı düşünme becerilerini kazandırır. 

Öğrencilerin STEM öğrenmelerinin iki önemli nedeni vardır. STEM bir bilim öğrenme hareketidir. Bilim ise, fen konularını ezberleyip, fen konusunda testler çözmek demek ile gerçekleştirilmez. Tüm öğrencilerin erken yaşlardan itibaren bir bilim insanın sahip olması gereken özelliklerle tanıştırılması gerekir. İşte STEM çocukların çalışması ve anlaması zor olarak gördükleri fen ve matematik derslerini sevmeleri için ve bu derste başarılı olmaları için önemli bir araçtır. 

stem.jpg